Багато в чому виросли. Україна у світових рейтингах 2023 року

Багато в чому виросли. Україна у світових рейтингах 2023 року

Фото: zn.ua

Ось уже майже два роки весь світ чує про Україну як про непереможну державу із мужніми та сильними людьми. У результаті, незважаючи на повномасштабну війну, що охопила всю країну, у багатьох світових рейтингах Україна піднімається все вище і вище.

У двадцятці найвпливовіших

У рейтингу Global Soft Power Index 2023 Україна потрапила до 20 найвпливовіших країн, посівши 19-й рядок. У 2023 році зростання українських показників стало максимальним серед країн, що беруть участь у дослідженні, під час якого було опитано понад 100 тис. респондентів. Примітно, що вони наголошували на зміні сприйняття України саме через війну з РФ.

Сам рейтинг складається з чотирьох показників: вплив (19-е місце), впізнаваність (15-е місце), репутація (68-е місце), індекс м’якої сили, тобто вплив країни завдяки культурним та ціннісним факторам (37-е місце).

Очолили рейтинг США, Великобританія та Німеччина.

15-е місце у рейтингу найсильніших армій світу

За перший рік війни українська армія наростила свою військову міць та піднялася у щорічному рейтингу армій світу Global Firepower з 22-го на 15-е місце. З огляду на те, що всього в рейтингу було представлено 145 країн, місце досить високе. На думку експертів, піднятись ще вище нам не дозволили логістичні проблеми, матеріально-технічне забезпечення та стан військово-промислового комплексу.

Український паспорт: 30-й у світі

Міжнародна компанія Henley & Partners опублікувала новий рейтинг найвпливовіших паспортів світу. Вплив паспорта оцінюється за спеціальним індексом, який показує, наскільки вільно громадяни країни пересуваються світом.

2023 року український закордонний паспорт піднявся на 4 сходинки і посів у глобальному рейтингу 30-е місце. Сьогодні українці можуть подорожувати без оформлення віз до 146 країн світу.

Для порівняння: паспорт РФ посідає 49-е місце (115 безвізових країн), Китаю – 63-е місце (80 країн), Білорусі – 64-е місце (79 країн).

У рейтингу країн з ВНД

Індекс Валового національного доходу (ВНД) на душу населення є одним із базових у міжнародній статистиці та вважається індексом рівня життя і добробуту в країні. Він може вважатися точним показником добробуту населення тієї чи іншої країни, оскільки показує, наскільки рівномірно чи нерівномірно розподіляються доходи між громадянами країни. Крім того, даний показник не враховує виробництво в тіньовій економіці, а також не розрізняє зростання якості та зростання кількості вироблених товарів і послуг, вважаючи те й інше формами економічного зростання.

Згідно з методологією Світового банку, який щороку розраховує показники національного доходу на душу населення, всі країни поділяються на три великі категорії:

країни з високим рівнем доходу на душу населення (від $12 616); країни із середнім рівнем доходу на душу населення ($1036-12 615); країни з низьким рівнем доходу на душу населення (нижче $1035).

2023 року Україна у списку з 208 країн посіла 131-е місце з рівнем доходу 4270 доларів. Таким чином, ми увійшли до переліку держав із середнім рівнем доходу.

Лідерами рейтингу стали Монако (173 688 доларів), Бермуди (125 240 доларів) та Ліхтенштейн (116 600 доларів).

У списку найдорожчих міст ми ближче до кінця

У новому рейтингу найдорожчих міст світу перший рядок поділили Цюрих та Сингапур. Також до п’ятірки увійшли Нью-Йорк, Женева та Гонконг.

Помітний стрибок швейцарських міст у рейтингу експерти пояснюють зміцненням швейцарського франка, а також високими цінами на продукти харчування, товари для дому та відпочинок. У Сингапурі автори рейтингу відзначили дорогий транспорт та високі ціни на одяг.

Найдорожчими в Європі стали Цюрих, Женева, Париж, Копенгаген та Відень.

Київ посідає у рейтингу 132-е місце, а в Європі серед 44 міст українська столиця посіла 38-й рядок.

Найдешевшим містом у світі виявився Дамаск (Сирія) – у нього 173-е місце. До трійки найдешевших також увійшли Тегеран (Іран) та Триполі (Лівія).

Корупція не дає піднятися вище

У рейтингу сприйняття корупції від Transparency International, опублікованому у січні 2023 року, Україна опинилася на 116-му місці, піднявшись на 6 пунктів. Загалом у рейтингу оцінювалися 180 держав.

Україна отримала 33 бали зі 100 можливих, і, кажуть експерти, ключовим показником індексу є кількість балів, а не місце в рейтингу. Мінімальна оцінка (0 балів) означає, що корупція фактично підміняє державу, а максимальна (100 балів) свідчить про те, що корупція майже відсутня.

Лідерами рейтингу є Данія, Нова Зеландія та Фінляндія, які з 88 балами ділять перший рядок.

Наприкінці списку розташувалися Сомалі (13 балів), Сирія (13 балів) та Південний Судан (11 балів).

Шкільна освіта

У грудні 2023 року були опубліковані результати всесвітнього тестування PISA-2022. PISA (Programme for International Student Assessment) – це єдине міжнародне дослідження в галузі освіти, яке оцінює знання 15-річних учнів. Тест, який проходить раз на три роки, показує не лише функціональну грамотність школярів у різних країнах світу, а й, що особливо цінно, вміння застосовувати ці знання на практиці.

Загалом у тестуванні брали участь 700 тис. учнів із 81 країни, і українські школярі, на жаль, перебувають у другій половині списку. За читацькою грамотністю вони посіли 46-е місце у світі, з математики – 41-е місце, з природничо-наукової грамотності – 39-е.

Журналістиці у всьому світі загрожують фейки

У рейтингах, які оцінюють якість життя та свободи, місця України не надто високі. Так, у світовому Індексі свободи людини Україна посіла 89-е місце серед 165 країн, а у рейтингу свободи преси-2023 ми на 79-му місці зі 180.

На думку авторів рейтингу свободи преси, індекс-2023 підкреслює, наскільки швидко фейковий контент впливає на свободу преси. У двох третинах країн більшість респондентів анкети індексу повідомили, що політичні діячі систематично беруть участь у масових дезінформаційних чи пропагандистських кампаніях. Різниця між правдою та брехнею, реальним та штучним, фактами та вигадками стирається, що ставить під загрозу право на інформацію. А визначний розвиток штучного інтелекту сіє подальший хаос у світі.

Окремо автори згадали про пропаганду з боку Росії (164-е місце), яка опустилася ще на дев’ять позицій в індексі 2023 року.

“У рекордно короткі терміни Москва створила новий медіаарсенал, призначений для поширення послань Кремля на окупованих територіях на півдні України, при цьому жорсткіше, ніж будь-коли, розправляючись з останніми незалежними російськими ЗМІ, що залишилися, які були заборонені, заблоковані або оголошені “іноземними агентами”, – йдеться у коментарі до Індексу свободи преси. – Військові злочини Росії в Україні призвели до того, що країна отримала одну з найгірших оцінок в Індексі безпеки”.

Джерело

Новини Рівного