Потрібні гроші на пенсії та зарплати: Шмигаль надіслав екстрений лист донорам України – Bloomberg

Прем’єр-міністр України вимагає скрикати екстрену зустріч із міжнародними донорами у січні-2024. Причина – проблеми з фінансуванням бюджетних видатків України на початку 2024 року через відсутність макрофінансової допомоги від США та Європейського Союзу (ЄС). Зокрема, йдеться про виплату зарплат держслужбовцям та пенсій.

Про це Шмигаль повідомив у листі, направленому до Міжвідомчої координаційної групи донорів (MDCP), пише Bloomberg. Агентство зазначає, що в документі йдеться про необхідність січневого фінансування, яке має покрити основні невоєнні бюджетні потреби країни.

“Для підтримки макроекономічної стабільності дуже важливо, щоб ми отримували достатнє, швидке та передбачуване зовнішнє фінансування, починаючи з січня 2024 року“, – цитує агентство лист, направлений донорам. У документі також наголошується, що Київ стикається з “виключно високою невизначеністю” щодо держбюджету на початку 2024 року.

Шмигаль нагадує, що MDCP було створено у грудні 2022 року для координації міжнародного фінансування України. А тому зараз має зосередитися на таких на невідкладних бюджетних потребах.

  • підтримка роботи державного апарату, зокрема зарплати держслужбовцям;
  • виплата пенсій та покриття інших соціальних гарантій для населення.

При цьому прем’єр-міністр застеріг донів від концентрації виключно на темі відновлення економіки України після війни. Бойові дії ще далекі від завершення, і країна, що воює, гостро потребує макроекономічної стабільності.

“Навряд чи можливо вести якусь дискусію про проекти відновлення, коли ми щосили намагаємося виконати умови для виживання в 2024 році. Ми не можемо чекати до березня, щоб профінансувати соціальні потреби… Ми докладемо всіх необхідних зусиль, щоб закрити дефіцит фінансування, але ваша своєчасна підтримка зараз потрібна як ніколи”, – йдеться у листі Шмигаля.

За його словами, донори мають провести зустріч у січні, а потім запланувати ще одну у лютому-2024. Також Шмигаль закликав донорів розпочати координацію у напрямку заморожених російських активів на відновлення України. Агентство зазначає, що реакція донорів на листа Шмигаля поки невідома.

Нагадаємо, законодавці США відмовилися від спроб досягти угоди про фінансування України на суму понад 60 млрд доларів у грудні 2023 року і пішли на канікули. Допомогу блокують представники Республіканської партії, які вимагають від демократів посилення прикордонної та імміграційної політики США.

Водночас, безпрецедентний пакет допомоги від ЄС на суму 50 млрд євро був заблокований урядом Угорщини, який очолює проросійський прем’єр-міністр Віктор Орбан. Угорщина хоче виміняти розблокування власної фінансової допомоги від ЄС на зняття вето щодо України. Як очікується, рішення Євросоюзу щодо грошей для Києва також буде ухвалене не раніше лютого.

Як повідомляв OBOZ.UA, раніше віцепрем’єрка – міністерка економіки України Юлія Свириденко заявляла, що український уряд може бути змушений затримати виплату зарплат держслужбовцям та пенсії мільйонам громадян через відсутність фіндопомоги партнерів. Такі проблеми, на думку Свириденко, можуть виникнути вже на початку 2024 року.

У той же час міністерка соціальної політики Оксана Жолнович вважає: під загрозою опинилася лише індексація пенсій, запланована на 2024 рік. На думку Жолнович, проблем із звичайними, не підвищеними пенсійними виплатами не буде, навіть якщо Україні не надійде підтримка від союзників.

Лише перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!

Джерело

Новини Рівного