Кому і коли відключать світло за борги

Кому і коли відключать світло за борги

Фото: Архів “КП”

Мораторій на відключення послуг ЖКГ, штрафи та пені за прострочення або несплату цих послуг в Україні скасовано – все повертається на круги своя. Так вирішив Кабінет Міністрів України у своїй постанові №1405 від 29 грудня 2023 року. Мораторій запроваджувався у лютому 2022-го через повномасштабне вторгнення Росії в Україну. Але тепер у тих областях, де не проходить лінія фронту, воду, світло, газ і тепло необхідно оплачувати вчасно та в повному обсязі, не допускаючи великої заборгованості. Інакше штрафуватимуть, відключатимуть та примусово стягуватимуть заборгованість, як і до «великої війни». Водночас всі пільги та субсидії на оплату електроенергії зберігаються.

Кореспондентка KP.UA дізнавалася, що зміниться для споживачів електроенергії після набуття чинності постанови Кабміну.

Кого відключатимуть насамперед?

Йдеться про неокуповані території країни і де не ведуться активні бойові дії.

Основна увага в процесі відключення боржників буде зосереджена на споживачах, які не є об’єктами критичної інфраструктури і при цьому відмовляються оплачувати спожиту електроенергію.

Щодо індивідуальних споживачів, то енергопостачальне підприємство вже склало рейтинг боржників за сумою боргу та його тривалістю. Борг за один-два місяці – це не за рік-півтора. І якщо у першому випадку підприємство сподівається домовитися з боржником, то у другому – надії на це замало, хоча все можливо. Головне – взаємодія боржника та компанії.

Тому першими у списках на відключення стоять споживачі із тривалим та великим боргом.

Як і раніше, заборонено припиняти надання комунальних послуг, якщо будинок споживача був пошкоджений внаслідок військових (бойових) дій. Але треба повідомити про цей факт виконавцю послуги.

Коли розпочнуться відключення від електропостачання?

За словами генерального директора компанії Yasno Сергія Коваленка в ефірі національного телемарафону, перші відключення розпочнуться 29 січня 2024 року. Але це не означає, що у всіх, хто заборгував, згаснуть лампи. Спочатку прийде сповіщення про майбутнє відключення, потім попередження. Через 10 днів після попередження, якщо борг не сплатять, енергопостачання відключать.

Що це за сповіщення та попередження?

Спочатку абоненту, що заборгував, прийде сповіщення про наявність боргу з проханням погасити його. Це може бути SMS, розсилка в Viber або телефонний дзвінок.

Якщо після сповіщення борг не закритий, то абоненту надходить офіційний документ-попередження за 10 днів до дати відключення. Весь цей час абоненти мають можливість оплатити заборгованість. Також електромережі надішлють і свій лист-попередження – за 5 днів до відключення. Тобто часу, щоб не допустити відключення електрики, абонент має достатньо.

А якщо абонент перебуває в іншій країні?

За словами гендиректора Yasno, існує безліч електронних каналів, якими можна оплатити електрику: від сайту до мобільних додатків. Здійснити платіж можна з будь-якої точки світу.

Взагалі, якщо споживач тимчасово відсутній у житлі, де надаються послуги ЖКГ, зокрема електропостачання, то найкраще відправити на адресу постачальника цих послуг заяву та документальне підтвердження (в електронній чи паперовій формі) своєї відсутності понад 30 календарних днів. Підтвердженням можуть бути довідки з місця тимчасового проживання (для ВПО), з місця роботи, лікування, навчання, проходження військової служби, відбування покарання, виїзду за кордон. Ці підтвердження необхідно оновлювати кожні пів року, тоді не буде нарахування заборгованості та, відповідно, відключень.

Чи є можливість реструктуризації боргу?

У компанії Yasno заявили, якщо накопичилася заборгованість і абонент не може заплатити всю суму відразу, такі випадки розглядаються. Щоправда, на відстані отримати розстрочку не вийде – потрібно звернутися особисто до компанії та скласти договір розстрочки разом із індивідуальним графіком оплати.

Що треба робити, щоб відновити електропостачання у житло?

Для початку – сплатити борг. Потім отримати рахунок на підключення та оплатити його (відновлення послуги – платне). Після оплати рахунку на підключення протягом 5 днів абонент буде знову підключено до енергомереж.

До речі

Які тарифи на електроенергію зараз діють в Україні?

Незалежно від обсягів споживання з 1 червня 2023 року встановлено єдину фіксовану ціну на електроенергію для населення – 2,64 грн/кВт·год.

Продовжують діяти тарифні коефіцієнти (двозонні, тризонні) для споживачів, у яких встановлені багатозонні лічильники.

Дія фіксованої ціни на електроенергію для населення триватиме до 30 квітня 2024 року. Після цього тарифи для оплати електроенергії залежатимуть від подальших дій уряду України.

Джерело

Новини Рівного