США через Естонію передадуть Україні $500 000 російських активів

Конфісковані кошти перераховуються до Естонії, оскільки наразі законодавство не дозволяє напряму перевести їх до України

США через Естонію передадуть Україні $500 000 російських активів

Мін’юст США (фото – Erlend Bjørtvedt)

Заступниця генерального прокурора Ліза Монако та генеральний секретар Естонії Тиніс Саар оголосили сьогодні, 17 лютого, на Мюнхенській конференції з безпеки про передання майже $500 000 конфіскованих російських коштів для України, інформує Міністерство юстиції США.

Російські активи конфіскували внаслідок викриття незаконної схеми експорту в Росію техніки. 

“Кошти були конфісковані Сполученими Штатами після розпаду незаконної мережі закупівель, яка намагалася імпортувати в Росію високоточний верстат американського походження для використання в секторах оборони та розповсюдження ядерної зброї”, – повідомили в Мін’юсті США.

Документ передбачає передання майже пів мільйона доларів Естонії на підтримку робочої групи Taskforce KleptoCapture, а Естонія передасть їх Україні. Кошти використають через спеціальний фонд на швидке відновлення зруйнованої електромережі в Україні.

“Це передання є першим у своєму роді від Сполучених Штатів іноземному союзнику з явною метою допомоги Україні, і вдруге оперативна група Міністерства юстиції KleptoCapture надала Україні конфісковані російські активи, надавши $5,4 млн конфіскованих коштів торік до Державного департаменту підтримки українських ветеранів війни”, – йдеться в повідомленні.

ДовідкаKleptoCapture – оперативна група KleptoCapture, яка займається забезпеченням дотримання санкцій та експортних обмежень, запроваджених у відповідь на російську агресію.

Конфісковані кошти перераховуються до Естонії, оскільки наразі законодавство не дозволяє напряму перевести їх до України.

Естонія використає кошти для проєкту з прискорення оцінки збитків і критичного ремонту української системи розподілу та передачі електроенергії, які були цілеспрямованими мішенями російських військ.

“Ця заява демонструє непохитну рішучість Сполучених Штатів і наших естонських партнерів припинити доступ президента Путіна до західних технологій, на які він покладається, щоб вести незаконну війну проти України”, — сказала заступниця генерального прокурора Ліза Монако.

Тиніс Саар переконаний, що угода дає додаткову мотивацію ще більше боротися з порушеннями санкцій.

“Мета не лише виявити, притягнути до відповідальності та забезпечити справедливість, а й спрямувати незаконні доходи жертві, тобто Україні. Я сподіваюся, що це стане новою нормою для санкціонованих злочинів в інших країнах у майбутньому”, – сказав генеральний секретар Естонії.

Читайте також: ЄЦБ: використання заморожених активів РФ для України може зашкодити репутації євро

23 січня стало відомо, що ЄС планує застосувати податок на надприбуток від заморожених активів Центрального банку Росії, проте без конфіскації коштів. Група країн, зокрема й Німеччина, дали зрозуміти, що вони проти арешту російських активів з юридичних міркувань. 

Однак 29 січня посли ЄС досягли “принципової” згоди щодо використання прибутку від заморожених російських активів для допомоги Україні. 

  • 6 січня 2024 року президент Володимир Зеленський оцінив доступні для конфіскації закордонні активи Росії у $300 млрд і закликав використати ці кошти для підтримки України.
  • Після масованої ракетної атаки 7 лютого Зеленський заявив, що одне із завдань України на 2024 рік – завдати Росії максимальних системних втрат. Зокрема, за його словами, це стосується заморожених російських активів – як держави-терориста, так і осіб, які з нею пов’язані.

Джерело

Новини Рівного