Економічні прогнози: що чекає на Україну в 2024 році

Економічні прогнози: що чекає на Україну в 2024 році

З такими подіями в Україні та світі економічні прогнози в найближчому майбутньому цілком можуть зійти нанівець. 2020-2021-го в очікування економістів активно вносили поправки пандемія та карантин, зараз – повномасштабна війна в Україні та безліч «гарячих точок» по всьому світу.

Економісти кажуть, що в таких умовах економічні прогнози виглядають навіть не як ворожіння на кавовій гущі, а як спроба потрапити пальцем у небо, і пропонують як мінімум розглядати кілька сценаріїв розвитку подій.

До речі, заради справедливості, треба сказати, що навіть у нинішніх умовах низка прогнозів збуваються.

Інфляція: близько 10%

Головною умовою виконання позитивних прогнозів щодо економіки України у 2024 році буде динаміка інфляції, каже аналітик компанії «Центр біржових технологій» Максим Орищак.

– У 2023 році зниження індексу споживчих цін до 5,1% рік до року проти початкового прогнозу у 10,6% призвело до прискорення ВВП у 1,5 раза (Для порівняння: у 2022-му річна інфляція склала 26,6%, у 2021-му – 10%, у 2020-му – 5%., – Авт.), – зазначив експерт у коментарі KP.UA. – У 2024 році інфляція в Україні має зрости до 9-10%, це офіційний прогноз НБУ. У цьому є ризики додаткового збільшення, бо регулятор не врахував повною мірою ефект низької бази. Тобто при порівнянні рік до року дуже низька інфляція у другій половині 2023 року збільшить рівень інфляції у другій половині 2024 року.

Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко вважає, що у 2024 році інфляція в Україні буде меншою за 10%.

Водночас аналітик Аналітичного центру «Об’єднана Україна» Олексій Кущ упевнений, що інфляція в країні прискориться до 10-15%, оскільки НБУ буде змушений включити емісійні механізми у разі затримок з міжнародною допомогою.

– Ціна на пальне, ймовірно, не буде високою, і це стримає зростання цін в Україні, – каже Кущ. – Але якщо нафта піде вгору, це призведе до прискорення інфляції, плюс багато залежатиме від розмірів та своєчасності міжнародної допомоги.

Рівень інфляції повністю залежатиме від зовнішньої допомоги, погоджується економіст Владислав Банков. За його словами, це викликає велике занепокоєння через останні невдачі на зовнішньополітичній арені.

ВВП: не зростання, а відновлення

Українська економіка поступово відновлюватиметься, але, каже Владислав Банков, назвати це зростанням язик не повертається.

– Оскільки динаміка ВВП, як і раніше, відбуватиметься на низькій статистичній базі, це буде не зростання, а повільне болісне відновлення на кілька відсотків, яке визначається динамікою сектора торгівлі та послуг, – вважає Кущ. – Все пов’язано на зовнішній допомозі, яка формує рівень платоспроможного попиту населення.

За словами Максима Орищака, за підсумками 2023 року українська економіка має зрости не на 2,9%, як передбачалося, а на 4,9%. Те саме стосується реальних доходів громадян, які за підсумками 2023-го можуть збільшитися на 4%.

– У 2024 році може вийти зворотний ефект, – каже Орищак. – Тобто ВВП та заробітні плати у реальному вираженні зростуть слабше, ніж закладено у прогнозах. Зараз очікується, що українська економіка в 2024 році розшириться на 3,8-4%, але через більш високу інфляцію зростання може виявитися нижчим, близько 2,5-3,0%. Аналогічна ситуація із заробітними платами. НБУ у 2024 році прогнозує зростання реального показника на 6,9%. З урахуванням вищої інфляції може бути близько 4,5-5% і навіть нижче. Точне значення залежатиме від достатності міжнародної фінансової підтримки, оскільки основний канал зростання реальних заробітних плат – це індексація, яка можлива саме завдяки міжнародній допомозі.

Олександр Охріменко прогнозує зростання економіки на рівні 6%, а от безробіття, на його думку, ми не матимемо. Швидше буде «робітниця», адже у зв’язку з мобілізацією та вимушеною еміграцією в країні не вистачає працівників.

Аналітик Данило Монін вважає, що правильніше все ж таки говорити про два сценарії на 2024 рік.

Згідно з першим сценарієм, ми знову отримуємо багато грошей та підтримку від ЄС та США, щоб вести війну ще й увесь 2024 рік. Гривня залишається міцною, зростання ВВП – 3-4%, інфляція – 8-10%. Плюс високі міжнародні резерви та зростання держборгу до 100% ВВП.

Другий сценарій, каже Данило Монін, передбачає неотримання фінансової допомоги або отримання її у урізаному обсязі. Це означає девальвацію гривні до 45-50 за долар, гіперінфляцію під 20%, зростання ВВП 5-7% завдяки переведенню економіки на військові рейки. Відсутність грошей мінімізує корупцію та підвищить ефективність економіки, зокрема військового виробництва, всередині країни. Держборг збільшиться понад 100% ВВП через девальвацію національної валюти.

– Під час війни макроекономіка не прораховується за законами звичайного часу, – підсумував у розмові з KP.UA економіст Олександр Гаврутенко. – Тут дуже багато не ринкових, не економічних і навіть не політичних чинників. Якщо й робити прогноз, то треба розуміти, з якого варіанта розвитку війни: локалізація, активізація, закінчення? І з якого рівня зовнішньої підтримки? Тому мої обережні навіть не прогнози, а побажання на 2024 рік – це хоча б збереження поточних темпів розвитку економіки та поступів на фронті.

Курс долара: обійдемося без різкої девальвації

Максим Орищак нагадує, що в українському бюджеті на 2024 рік закладено великий дефіцит у 43,5 млрд доларів, з яких 41 млрд доларів – це міжнародне фінансування. За словами експерта, якщо кошти будуть надані у повному чи близькому до нього обсягу, цього вистачить, щоб закрити проблеми з бюджетом та дефіцитом торговельного балансу, не вдаючись до масштабної девальвації.

Олександр Охріменко вважає, що 2024 року курс долара утримається поблизу позначки 40 грн за долар.

За словами Олексія Куща, динаміка курсу долара буде пропорційною зовнішній допомозі. Якщо Україні дадуть усі пакети допомоги, які обіцяли, курс залишиться приблизно на нинішньому рівні. Імовірність цього становить близько 40%.

– Швидше за все – з ймовірністю близько 55% – допомогу Україні нададуть в урізаному стані, – каже Кущ. – У цьому разі глибина девальвації становитиме 5-10%, тобто курс буде 39,5-41 грн за долар. І, нарешті, якщо допомогу зовсім не дадуть (а ймовірність цього не нульова, а близько 5%), на гривню цілком може очікувати глибока девальвація в 1,5 раза – тобто до 55 грн за долар.

Докладно про те, чи чекає на нас у 2024-му долар по 50, ми писали тут.

Джерело

Новини Рівного